ZDROWY AUSSIE

 

„Zdrowy Aussie” to dobrowolny i oddolny program, którego celem jest propagowanie badań pod kątem chorób genetycznych i wymiana informacji dotyczących problemów zdrowotnych między hodowcami i właścicielami owczarków australijskich w Polsce.

Program „Zdrowy Aussie” jest wzorowany na amerykańskim programie „10 Steps to Healthier Australian Shepherd Breed”, ale dostosowany do polskich warunków. Program jest inicjatywą internetowego forum owczarków australijskich.

Program składa się z kilku punktów, do których przestrzegania zobowiązują się przystępujące do niego osoby. Program zrzesza zarówno hodowców owczarków australijskich (punkty 6h, 7h, 8h) i właścicieli owczarków australijskich (punkty 6w i 7w). Swój akces do programu należy przesłać mailem na adres: aussie@psy.pl

Hodowle i właściciele zrzeszeni w programie Zdrowy Aussie mają prawo do zamieszczenia na swoich stronach internetowych logo programu. Ich przydomki hodowlane (bądź nazwiska właścicieli) są również wymienione na stronie internetowej programu.

 

PROGRAM ZDROWY AUSSIE

1. Zdaję sobie sprawę, że choroby genetyczne od dawna występują w rasie owczarek australijski. My, hodowcy i opiekunowie rasy, możemy poprawić zdrowie genetyczne rasy, którą kochamy i zmniejszyć częstotliwość chorób genetycznych tylko dzięki otwartej komunikacji i wymianie informacji, którymi dysponujemy.

2. Uczciwie odpowiadam na pytania dotyczące zdrowia moich psów i otwarcie wyjawiam informacje dotyczące problemów zdrowotnych moich psów i psów z mojej hodowli, a także istnienia poważnego ryzyka zagrożenia pewnymi schorzeniami.

3. Jeśli zdobędę informacje dotyczące problemów genetycznych dotyczących moich psów i psów z mojej hodowli, staram się poinformować nabywców/właścicieli psów spokrewnionych z psem, u którego ujawniła się nowa choroba.

4. Nie potępiam żadnego hodowcy i programu hodowlanego, który wyhodował owczarka australijskiego dotkniętego chorobą genetyczną.

5. Wyniki badań zdrowotnych przesyłam do internetowej bazy danych owczarków australijskich w Polsce.

Dla hodowców:

6h. Wszystkie moje reproduktory oraz suki hodowlane mają przebadane oczy pod kątem chorób genetycznych przez specjalistę okulistę. Do hodowli używam wyłącznie psów wolnych od chorób genetycznych oczu z ważnym badaniem. Badanie uważane jest za ważne przez rok czasu.

7h. Urodzone w mojej hodowli szczenięta przechodzą badanie oczu przez specjalistę-okulistę w wieku 5-8 tygodni.

8h.Wszystkie moje reproduktory oraz suki hodowlane mają prześwietlone biodra pod kątem dysplazji (w wieku nie mniej niż 18 miesięcy), a wynik badania jest wpisany do rodowodu przez specjalistę uprawnionego przez ZKwP do odczytu zdjęć.

Dla właścicieli:

6w. Moje psy mają przebadane oczy pod kątem chorób genetycznych przynajmniej raz podczas swojego dorosłego życia (badanie w wieku powyżej roku). Badanie przeprowadza specjalista okulista.

7w. Moje psy mają prześwietlone biodra pod kątem dysplazji (w wieku nie mniej niż 18 miesięcy), a wynik badania jest wpisany do rodowodu przez specjalistę uprawnionego przez ZKwP do odczytu zdjęć.

Lista przydomków hodowlanych i lista nazwisk właścicieli (także przyszłych):

DANE NIEAKTUALNE

Altura

Aquilonis

Donariada

Duch Wrzosowisk

Exenata

Lintanorie

Myriad

Saussurea

Martyna Artymowicz, www: Tośkowa ferajna

Iga Jędras, www: Strona Flesza

Agnieszka Kalbarczyk

Alicja Kaleta

Wanda Krawczuk, www: Strona Jinx

Żaklina Michalczuk, www: Strona Su

Joanna Modras

Karolina Nowak

Małe logo programu do zamieszczania na stronach:

Strona opracowana przez Urszulę Charytonik

 

Dodaj komentarz